Uczniowie, mistrzowie, twórcy. Geometryczne wystawy ścienne

Przełom roku w Zespole Szkół nr 35 obfitował w ważne wydarzenia – był to czas na prezentację pierwszych poważnych efektów uczniowskich działań ujętych w projekcie “Oblicz(a) sztuki”, realizowanych pod kierunkiem pani Katarzyny Luśtyk i pani Ewy Trojańczyk.

W grudniu i w styczniu, na tablicy znajdującej się w holu głównym, wyeksponowane zostały prace młodzieży na dwóch wystawach: “Kubizm. Ile geometrii w sztuce?” oraz “AI dla kubizmu”.

Tematyka pierwszej z nich znakomicie ukazuje związek wspomnianego kierunku artystycznego XX wieku z królową nauk. Geometryczne zwierzęta to nie tylko pokaz zdolności plastycznych technikalistów, ich poczucia estetyki czy dbałości o kolorystyczne detale, to przede wszystkim elementy pełne figur prostych oraz symetrii, bliskie matematycznemu spojrzeniu na świat.

Druga ze zlokalizowanych na parterze szkoły ekspozycji podkreśla główną ideę interdyscyplinarnego przedsięwzięcia. Współczesna edukacja powinna iść w parze z najnowocześniejszą technologią, stąd pomysł, by w propagowaniu wiedzy posłużyć się sztuczną inteligencją. Uczniowie z dużym entuzjazmem podjęli się zadania wykonania projektu okładek lektur szkolnych i z powodzeniem korzystali z szerokiej bazy danych AI, generującej obrazy w czasie rzeczywistym. Stworzone przez nich kubistyczne grafiki uwypuklają najważniejsze motywy zawarte w utworach literackich, przypominają ich treść, zachęcają do czytania oraz doskonale wpisują się w koncepcję przygotowań do matury. Interpretacja tekstu ikonicznego w kontekście fabuły dzieła jest jednym z popularnych typów zadań zawartych w arkuszach publikowanych przez CKE.

Dzięki powstaniu minigalerii, wspólnie możemy cieszyć się z postępów edukacyjnych młodzieży, ujawniać talenty plastyczne i być częścią ekscytującego procesu tworzenia.

 

 

Skip to content