Popołudnie ze sztuką. Wizyta w Muzeum Narodowym

Józef Chełmoński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu, nazywany także Matejką polskiej wsi, to artysta, którego płótna aktualnie goszczą na wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie.
Tę wyjątkową ekspozycję, w przedostatnim dniu października, mieli przyjemność zobaczyć uczniowie z klasy II E, którzy, wspólnie z nauczycielem, panią Ewą Trojańczyk, wybrali się do wspomnianej świątyni kultury.
Dla młodych entuzjastów sztuki kontakt z dziełami XIX-wiecznego malarza był czymś niecodziennym. Dzięki uczestnictwu w lekcji prowadzonej przez edukatora, młodzież mogła dowiedzieć się m.in., dlaczego Chełmoński, krytykowany w Polsce za “Babie lato”, we Francji odnosił światowe sukcesy, wcielała się także w rolę amerykańskiego milionera, by, w sali poświęconej okresowi paryskiemu w życiu twórcy, wybrać dowolny eksponat, który chciałaby kupić i odkryła, jak wyglądał ówczesny lunch box widoczny na obrazie “Bociany”.
Obcowanie z tak obszerną kolekcją prac autora “Kuropatw na śniegu” było dla drugoklasistów wyjątkowym przeżyciem, pozwalającym na dokonanie wnikliwej analizy wybranych kompozycji malarskich, uwzględniającej ich koloryt, fakturę, co stanowiłoby wyzwanie podczas tradycyjnych, szkolnych zajęć.
Skip to content