21 lutego to dzień, w którym w Zespole Szkół nr 35 corocznie, organizując warsztaty lub konkursy, czcimy polszczyznę, jej dorobek leksykalny i mieszkającą w niej różnorodność stylistyczną.
W 2025 r. nie mogło być inaczej – w 100. rocznicę śmierci pisarza dwóch epok, autora idei szklanych domów, Stefana Żeromskiego, uczniowie, przystępując do dyktanda zorganizowanego przez polonistkę, panią Ewę Trojańczyk, poznali biografię jednego z patronów roku.
Skąd pomysł na turniejowy tekst? Znaczenie spuścizny literackiej Stefana Żeromskiego w kulturze jest ogromne. Należy pamiętać, że twórca “Przedwiośnia” to nie tylko jeden z najwybitniejszych moralistów, to także działacz polityczny, który m.in. dążył do przyłączenia Powiśla do Polski i nie bał się stawiania trudnych, odważnych pytań w swoich powieściach. W ocenie wielu, prekursor narracji personalnej zasługuje na miano duchowego przewodnika Polaków w czasach, w których wolność ponownie staje się wartością niepewną, zagrożoną, dlatego dobór treści był dość oczywisty.
Jak w czasie ortograficzno-interpunkcyjnych potyczek poradziła sobie nasza młodzież? Znakomicie! 23 uczestników z różnych poziomów edukacyjnych wykazało się bardzo dobrą znajomością reguł poprawnej pisowni. Wśród nich wyróżniły się dziewczęta: Wiktoria Książek z II E (I miejsce), Oliwia Płatek i Julia Proskura z I H/T (II miejsce ex aequo) oraz Lena Dadełło z II T (III miejsce).
Serdeczne gratulacje należą się jednak wszystkim, którzy z wielką starannością zapisali kilkustronicowy biogram literata nazywanego “sumieniem narodu” i zechcieli podzielić się refleksją na temat jego osiągnięć nie tylko na gruncie pisarstwa. Kandydat do Literackiej Nagrody Nobla, mieszkaniec Zamku Królewskiego w Warszawie i przyjaciel Władysława Reymonta na zawsze pozostawił swój ślad na kartach historii, a społeczność szkoły, wspominając jego działalność, odkryła przyświecające mu ideały: patriotyzm, umiłowanie nauki oraz przyzwoitość.

