50. urodziny “Potopu” Jerzego Hoffmana. Spotkanie w Bielańskim Ośrodku Kultury

50 lat temu, 2 września 1974 r., swoją premierę miał “Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Superprodukcja, która wciąż pozostaje w czołówce najchętniej oglądanych i najdroższych polskich filmów, przeniosła na ekran jedną z najlepszych powieści Henryka Sienkiewicza, zapisaną w kanonie lektur szkolnych.
Z tej okazji uczniowie klas trzecich, 3 F i 3 L, wspólnie z opiekunami: panią Ewą Trojańczyk i panią Katarzyną Luśtyk, wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym w Bielańskim Ośrodku Kultury.
Spotkanie poświęcone projekcji wyjątkowego dokumentu na temat obrazu Hoffmana oraz prowadzona przez krytyka filmowego, panią Kaję Klimek, tuż po niej dyskusja, pozwoliła jego uczestnikom nie tylko ujrzeć kulisy wielkoekranowego dzieła, lecz także odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, m.in. takich jak: co łączy “Potop” i “Gwiezdne wojny”? Czy Andrzej Kmicic jest naszym superbohaterem? Czy film Hoffmana zasłużył na miano kultowego, jeśli na przestrzeni lat stał się częścią świątecznej tradycji?
Oprócz tego, debatujący starali się rozstrzygnąć, czy ktoś równie doskonale jak Daniel Olbrychski mógłby wcielić się w rolę ukochanego Oleńki Billewiczówny i oceniali ukazany podczas seansu schemat: aktor – film – społeczeństwo, pokazujący, że jesteśmy narodem potrafiącym stanąć na wysokości zadania w obliczu wspólnej sprawy.
Młodzież, zaznajomiona z niezwykle interesującym kontekstem kulturowym, w szkole kontynuowała rozmowy o liczącym pół wieku osiągnięciu Hoffmana i w swych rozmyślaniach doszła do wniosku, że dzieło, w którym losy głównej postaci przeplatają się z losami ojczyzny, było niewątpliwym przełomem w rodzimej kinematografii, a echa jego sukcesu wybrzmiewają do dziś.

Skip to content