U schyłku listopadowej aury społeczność szkoły, już po raz szósty, wzięła udział w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Inicjatywa, będąca odpowiednikiem ogólnopolskiego wydarzenia organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, cieszy się wśród uczniów dużą popularnością.
Za przeprowadzenie głosowania oraz jego promocję odpowiedzialna była młodzież z klasy 2 E, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem przedsięwzięcia.
Jakie typy leksykalne dominowały, w ocenie młodych, w mijających miesiącach?
Na pierwszym miejscu, podobnie jak przed rokiem, choć już bez wyraźnej przewagi, znalazła się “sigma” (określenie osoby samowystarczalnej, bystrej, niezależnej, ambitnej, lubiącej siebie). Kilka głosów mniej zdobyło “czemÓ” (inaczej: dlaczegóż), a trzecia lokata przypadła “skibidi” (pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego).
O czym mówią wyniki powyższej klasyfikacji? Wszystko wskazuje na to, że trendy językowe TikToka obecne są w codziennych, nieformalnych rozmowach nastolatków.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu, wciąż możemy śledzić nowe tendencje w młodomowie i kontynuować szkolną tradycję udziału w referendum.