Profilaktyka

Profilaktyka uzależnień

Termin “uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji lub  internetu.

Uzależnienie fizjologiczne  zwane też czasem fizycznym, to nabyta silna potrzeba stałego zażywania jakiejś substancji odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych (np. bóle,  uczucie zimna, wymioty, drżenia mięśni, bezsenność).

Zaprzestanie jej zażywania (odstawienie) prowadzi do wystąpienia zespołu objawów, które określa się jako zespół abstynencyjny (zespół z odstawienia). W leczeniu stosowana jest detoksykacja, czyli odtrucie.

Uzależnienie psychiczne znane też jako psychologiczne, to nabyta silna potrzeba stałego wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji, której niespełnienie jednak nie prowadzi do poważnych fizjologicznych następstw. Ten typ uzależnienia powoduje, że zachwiana zostaje psychika osoby uzależnionej. Objawia się to wzrostem aktywności, jeżeli chodzi o poszukiwanie środka uzależniającego, a także wzrostem tolerancji na przyjmowaną substancję, co wiąże się z tym, że potrzeba ciągle większej dawki narkotyku.

Innym widocznym objawem uzależnienia jest zaniedbywanie codziennych czynności oraz otoczenia na rzecz substancji uzależniającej, a także osłabienie woli osoby chorej. Człowiek uzależniony ma obsesję oraz natrętne myśli na temat substancji narkotycznej, które utrzymują się także podczas abstynencji. Uzależniony oszukuje sam siebie oraz otoczenie, tłumacząc sobie, że narkotyk jest mu niezbędny do życia. U takiej osoby widoczne jest także fizyczne wyniszczenie, gdyż takie prozaiczne czynności, jak jedzenie i picie, jej nie interesują. Uzależnienie psychiczne jest trudniejsze do wyleczenia niż fizyczne i jest to praktycznie niemożliwe bez pomocy specjalisty.Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie potrafi bez pomocy

z zewnątrz przerwać zachowań kompulsywnych związanych ze zdobywaniem i konsumpcją. Nieleczona zależność psychiczna od substancji chemicznych prowadzi najczęściej do więzienia, szpitala psychiatrycznego, a w końcu i śmierci.

Przydatne strony gdzie dowiesz sie więcej i możesz szukać pomocy:

www.kbpn.gov.pl

www.dopalaczeinfo.pl

Czy jesteś uzależniony / uzależniona od Internetu?

Czy spędzasz więcej czasu surfując po Internecie, niż myślisz, że powinieneś?

Czy zdarza Ci się traktować Internet jako ucieczkę przed kłopotami lub złymi nastrojami?

Czy ktokolwiek z Twojej rodziny lub przyjaciół uważa, że zbyt dużo czasu spędzasz przy komputerze?

Czy sprawia Ci trudność niekorzystanie z sieci przez kilka dni?

Czy przebywanie w sieci odbija się niekorzystnie na Twojej pracy lub nauce?

Czy są jakieś szczególne miejsca w sieci lub strony, którym jest Ci wyjątkowo trudno się oprzeć?

Czy masz problem z kontrolowaniem swoich zakupów w Internecie?

Czy wolisz rozmawiać on-line niż twarzą w twarz?

Czy czerpiesz dużo przyjemności i satysfakcji z korzystania z Internetu?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zaplanować jakiś konkretny czas na korzystanie z Internetu i zauważyć, że czasu faktycznie spędzonego przed komputerem było więcej, niż to było zaplanowane? Czy jeśli takie zdarzenia miały miejsce, czy zdarza Ci się je bagatelizować?

Odpowiedzi twierdzące na powyższe pytania mogą sygnalizować, że jesteś uzależniony / uzależniona.

Skip to content