Poezja i pamięć. Herbertowski stand-up w Bielańskim Ośrodku Kultury

Zbigniew Herbert, polski poeta, eseista i dramaturg, jest kulturalnym patronem Bielan. Nic więc dziwnego, że to właśnie temu twórcy poświęcono wiele interesujących widowisk w naszej okolicy. Jednym z nich był poetycko-muzyczny stand-up w wykonaniu Dariusza Jakubowskiego, w którym 10 czerwca 2022 r. uczestniczyła młodzież z klasy III LG.

Reprezentantki społeczności uczniowskiej Zespołu Szkół nr 35 miały okazję zobaczyć sceniczną kreację Herbertowskiego bohatera, Pana Cogito, rozmawiającego ze swymi odbiorcami. Jakubowskiemu, wcielającemu się w alter ego pisarza, niezwykle zależało na kontakcie ze zgromadzoną publicznością, ponieważ dialog niesie ze sobą element spontaniczności i nieprzewidywalności, czyli wszystko to, z czym kojarzyć się może spotkanie człowieka ze światem – tak wszechobecne w literackim dorobku autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”.

Wieczór pod hasłem „Wokół Herberta, czyli potęga smaku albo sztuczny miód”, zorganizowany przez władze dzielnicy oraz Bibliotekę Publiczną im. St. Staszica, był częścią dwudniowego wydarzenia zatytułowanego „Romantycznie z Herbertem – weekend literacki” i przybliżył młodemu audytorium sylwetkę genialnego przedstawiciela pokolenia ’56 (artystów powtórnie debiutujących po śmierci Józefa Stalina).

Skip to content