Łączy nas sztuka! Tak świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru – od ponad sześćdziesięciu lat – obchodzony jest 27 marca. Uroczystość została ustanowiona w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę paryskiego Teatru Narodów – festiwalu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.

Społeczność naszej szkoły rokrocznie stara się oddać charakter tego niezwykłego dnia, toteż i tym razem polonistki, pani Ewa Trojańczyk i pani Olimpia Kabała, przygotowały szereg inicjatyw towarzyszących wyjątkowemu świętu kultury. Jedną z nich był szkolny quiz wiedzy o teatrze, jego początkach, historii gatunku i rozwoju w Polsce. Do wspólnej zabawy dołączyło ponad 30 uczniów, a najlepsze wyniki uzyskali: Maria Kolebacz (III E), Daniel Jasiński (IV T) oraz Krzysztof Kochowicz (IV E).

Świetną okazją do obcowania z teatrem stały się również lekcje języka polskiego, podczas których młodzież miała okazję zapoznać się z metodą dramy, pracą z rekwizytem, a także, dzięki Waszemu zaangażowaniu, kostiumami scenicznymi. To ostatnie umożliwiło realizację pokazu galerii postaci literackich. Uczniowie, chociaż przez chwilę, poczuli się jak indywidua z innej epoki, podziwiając m.in. kreację Karusi z „Romantyczności” Adama Mickiewicza, Zośki z „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego czy Artura z „Tanga” Sławomira Mrożka. 

Kreatywność drzemiąca w młodym pokoleniu po raz kolejny nie zawiodła i dała dowód na to, że wystarczy odrobina szczerych chęci, by otworzyć wrota świątyni sztuki, którą jest teatr.

Skip to content