Apetyt na kulturę. Międzynarodowy Dzień Teatru z Mrożkiem

Po dwóch latach pandemicznej przerwy na szkolną scenę powróciła sztuka. 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, kolejny raz obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klasy III E, III LG i IV H zaprosili społeczność Zespołu Szkół nr 35 do niezwykłej przygody z dramatem absurdu, który wymaga od widza wnikliwego odbioru i kontekstowego odczytania ukazanych zdarzeń i postaci.

7 kwietnia 2022 r. odbyła się premiera spektaklu pt. „Na pełnym morzu”, opartego na motywach utworu współczesnego literata, Sławomira Mrożka. W czasie przedstawienia, zrealizowanego pod kierunkiem pani Ewy Trojańczyk i pani Olimpii Kabały oraz we współpracy z panem Tomaszem Garkowskim, młodzi aktorzy przybliżyli teatralnym smakoszom historię głodnych rozbitków. Gruby (Eryk Węglik), Średni (Wiktor Brzeziński, Antoni Janik) i Mały (Mateusz Strusiński), dryfujący od dawna bez zapasów żywności, w obliczu walki o przetrwanie musieli zadać sobie tragikomicznie brzmiące pytanie: „kogo z nas mamy zjeść”? Bohaterowie, formułując argumenty moralne i polityczne, rozpoczęli debatę odsłaniającą typowe ludzkie wady i słabości. Wszechobecny czarny humor i nagłe zwroty akcji, m.in. takie jak przypłynięcie na tratwę znajomego Listonosza (Jakub Zaniesienko), pozwoliły publiczności zanurzyć się w groteskowym żarcie Sławomira Mrożka oraz zastanowić się nad kondycją zniewolonej przez system jednostki.

Dziękujemy wspaniałemu audytorium za gromkie oklaski i pochlebne recenzje zaprezentowanej jednoaktówki, które jedynie utwierdzają w tym, że to artystyczne przedsięwzięcie przyczyni się do popularyzacji kultury wśród młodzieży.

Skip to content