#AkcjaŻonkile #ŁączyNasPamięć #PolinMuseum
Akcja “Żonkile”, przygotowywana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, od wielu lat jest jednym z ważniejszych punktów w szkolnym kalendarium. Działania podejmowane przez nauczycieli mają na celu przypomnieć o tragicznych zdarzeniach, które rozegrały się w niedzielę wielkanocną 1943 r., kiedy to grupa mieszkańców warszawskiego getta wykazała się męstwem i odwagą, podejmując nierówną walkę z nazistami.
O trudzie tego wysiłku powstało wiele publikacji, filmów oraz animacji, z którymi młodzież klasy I E, I T i IV L, w czasie zajęć języka polskiego prowadzonych przez panią Ewę Trojańczyk, zapoznała się 19 kwietnia. Czwartoklasiści, uczestnicząc dodatkowo w wirtualnym spotkaniu edukacyjnym, dowiedzieli się, w jaki sposób działała hitlerowska propaganda, z kolei uczennice z klas pierwszych, w ramach aktywności plastycznej, wykonały papierowe żonkile, wiosenny symbol pamięci, solidarności i nadziei.
Szacunek do przeszłości, pielęgnowany przez społeczność Zespołu Szkół nr 35, to jedna z nadrzędnych wartości, nadających wspólną tożsamość w świecie zdominowanym przez różnice i podziały.